29 maja 2023

Nordic-walking – bezpieczny sport dla każdego

Korzenie nordic-walkingu, nazywanego w Polsce spacerem z kijkami, wywodzą się z Finlandii. W początkach XX wieku ten rodzaj aktywności stosowany był jako całoroczna forma treningu wśród narciarzy biegowych. Obecnie przeszedł on do kanonu europejskich form rekreacji, szczególnie polecanych osobom borykającym się z problemami z kręgosłupem, nie mogącym biegać, kobietom w ciąży, a także seniorom.
Zaletą dyscypliny jest przede wszystkim wzmocnienie mięśni ramion, nóg, poprawa koordynacji ruchowej oraz krążenia. W przeciwieństwie do spaceru bez wsparcia kijkami, nordic-walking angażuje wiele partii mięśni, wpływając na większą efektywność w spalaniu kalorii.
Dużym atutem dyscypliny jest odciążenie stawów kolanowych, a także bioder, pleców, piszczeli. Odpowiednie wykorzystanie kijków pozwala przejść wiele kilometrów bez istotnego wpływu na obciążenie organizmu. W konsekwencji, nordic-walking będzie dobrą formą ruchu dla seniorów, osób borykających się z dużą nadwagą, jak również kobiet ciężarnych.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.